Valentová Jindra, Doc. PharmDr., PhD. (14.11.2017)

2008 Vedecko pedagogický titul docent v odbore Farmaceutická chémia. Farmaceutická fakulta, Veterinární a farmaceutická Univerzita Brno, ČR.

Od 2017 prodekanka Farmaceutickej fakulty UK pre výchovno-vzdelávaciu činnosť a vedúca Katedry chemickej teórie liečiv, Farmaceutickej fakulty UK.

Výskum je zameraný na prípravu, analýzu a hodnotenie metabolizmu chirálnych bioaktívnych zlúčenín a liečiv. V rámci výskumu sú pripravované nové chirálne zlúčeniny a vyvíjané postupy na separáciu, identifikáciu a stanovenie jednotlivých enantiomérov chirálnych zlúčenín pomocou chromatografických metód (HPLC, LC-MS).

Abstrakt: Terapeutické účinky marihuany z pohledu farmaceuta

Terapeutické užívání marihuany se stalo v posledním období  široce diskutovanou kontroverzní tématikou. Léčivé účinky marihuany jsou známy několik století  a objev  endokanabinoidního systému otevřel možnost na přípravu syntetických kanabinoidů jako léčiv. V současnosti se v terapii používají syntetické kanabinoidy, hlavně jako antiemetika a analgetika. Neustále probíhají klinické testy i preklinické testy  na užití kanabinoidů v dalších indikacích. Z důvodů nežádoucích účinků kanabinoidů na psychické funkce je potřebné vždy zvažovat  přínos léčby versus riziko. Přednáška se zaměřuje  na vývoj nových léčiv ze skupiny kanabinoidů,  možnosti jejich aplikace,  farmakologické a toxikologické vlastnosti. Současně se věnuje i problematice výživových doplňků  z konopí.