Prof. MVDr. Jaroslav Legáth, CSc.

Prof. MVDr. Jaroslav Legáth, CSc. sa narodil 21. 04. 1957 v Košiciach.  Štúdium na gymnáziu ukončil maturitou v roku 1976. V roku 1982 bol promovaný za veterinárneho lekára na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach. Ihneď po ukončení štúdia s vyznamenaním nastúpil do internej ašpirantúry na oddelenie patologickej fyziológie Katedry patologickej fyziológie, biochémie, chémie a toxikológie vtedajšej VŠV. Od roku 1984 pracoval ako asistent, neskôr (1986) ako odborný asistent na Oddelení toxikológie a chémie. V roku 1989 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu z vedného odboru patologická fyziológia a morfológia. V roku 1993 bol habilitovaný za docenta. V roku 2002 bol inaugurovaný za profesora.

Od roku 1989  vykonával funkciu vedúceho Oddelenia toxikológie a chémie, neskôr (1991) Oddelenia toxikológie až do roku 2011. Od roku 1997 do r. 1998 vykonával funkciu vedúceho Katedry ochrany životného prostredia  a od r. 2004 až do r. 2011 vykonával funkciu vedúceho Katedry farmácie, farmakológie a toxikológie, od r. 1998 do r. 2000 a 2004 do 2015 funkciu prorektora UVLF v Košiciach pre vedecko – výskumnú činnosť a zahraničné styky.

Do vedecko-výskumnej činnosti bol prof. MVDr. Jaroslav Legáth, CSc. zapojený nepretržite od svojho nástupu na UVLF v Košiciach. Svedčí o tom jeho publikačná činnosť (7 monografií, 3 kapitoly vo vedeckých zahraničných monografiách 63 článkov v CC, 74 odborných publikácií, 157 obhájených záverečných správ viac ako 191 referátov doma i v zahraničí). V roku 1985 získal Plaketu ČSAZ za najlepšiu vedeckú prácu v súťaži mladých pracovníkov VVZ v odbore Veterinárne lekárstvo.

Od r. 1994 je členom Odbornej komisie MP SR. pre posudzovanie prípravkov na ochranu rastlín a mechanizačných prostriedkov na ochranu rastlín (posudzovanie rizika prípravkov na ochranu rastlín pre zvieratá, vodné a pôdne organizmy. Podieľal sa na príprave metodík a technických pracovných postupov pre ošetrovanie dreva a drevného obalového materiálu uvádzaného do obehu v medzinárodnom obchode. Pracuje ako expert pre MP SR pri riešení fytosanitárnych opatrení pri kalamitnom výskyte škodlivých organizmov (hraboše, škodce v lese a pod.). Podieľa sa na edukačnej činnosti pracovníkov pre získanie odbornej spôsobilosti na uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín do obehu v zmysle zákona o rastlinolekárskej starostlivosti

Od roku 1996 vykonáva funkciu vedúceho Národného referenčného laboratória pre pesticídy Univerzity veterinárskeho lekárstva, ktoré je legislatívnym článkom registrácie pesticídov v SR. Aktívne sa podieľal na tvorbe legislatívy registrácie pesticídnych prípravkov v SR a EÚ.

Ďalej je členom rady APVV pre pôdohospodárske vedy,  bol členom Komisie vedeckej grantovej agentúry Ministerstva školstva SR a Slovenskej akadémie vied pre biologické a ekologické vedy  (1997 – 2003), bol členom stálej pracovnej skupiny Akreditačnej komisie pre oblasť výskumu 18-1 Lekárske vedy, zubné lekárstvo a farmaceutické vedy, 18-2 Nelekárske zdravotnícke vedy  (2010 -2012), je členom viacerých vedeckých rád (UVLF  v Košiciach, ÚFHZ SAV Košice, FaF VFU Brno – Česká republika a Chemickej fakulty, Polytechnika Rzeszow, Poľsko), je člen odborovej komisie doktorandského štúdia v študijnom programe Lekárska farmakológia, študijnom odbore 7.3.2 Farmakológia (2010 – doteraz), člen redakčnej rady Lekárnické listy, člen Technického výboru SNAS na akreditáciu certifikačných orgánov manažérstva rizík (2005 – doteraz), výkonný redaktor a člen redakčnej rady vedeckého časopisu Folia Veterinaria, člen Odbornej pracovnej skupiny Slovenského kódexového výboru pre potraviny č. 06 – Rezíduá pesticídov, člen komisie pre postgraduálne doškoľovanie pracovníkov pracujúcich s látkami na ochranu rastlín (pesticídov) v zmysle vyhlášky MP SR č. 33/1999 Z.z. na STU Nitra a člen Odbornej komisie pre registráciu pesticídov v SR .

Je zapojený do medzinárodných a domácich grantov. V spolupráci s University of Minesota, USA a Environmental training project-S vypracoval 3 zahraničné edukačné projekty.  Bol zodpovedným riešiteľom, ako aj spoluriešiteľom 12 domácich grantov alebo projektov z oblasti toxikológie, ekotoxikológie a farmakológie.

Ako autorita registračného procesu na pozvanie navštívil najstaršie toxikologické centrum vo svete – Haskell Laboratory for Toxicology and Industrial Medicine in Wilmington, State Delaware, USA (1997); toxikologické laboratória firmy AgrEvo Research and Development Centre  – Chesterford park, Cambridge, Anglicko (1998); Falcon hospital, Dubai, UAE (1999, 2000); laboratóriá fytokaranténnej služby Ruskej federácie v St. Petersburgu (2001) a zúčastnil sa ako delegát SR na zasadnutí European plant protection organization (EÚ) v Irkutsku, Ruská federácia (2001), v Sofii, Bulharsko (2003) a v Soči Ruská federácia (2004).

Bol garantom študijného programu 7.1.18 Toxikológia v treťom stupni vzdelávania (2005 -2017) a bol garantom magisterského študijného programu farmácia  v študijnom odbore 7.3.1 v prvom a druhom stupni vzdelávania od roku 2005 do 2012.

Zaujímavé jedovaté živočíchy

Jedovaté živočíchy tvoria skupinu organizmov s obrovskou biologickou rozmanitosťou, ale ich charakteristickým znakom je produkcia alebo kumulácia toxickej látky (jedu) v ich organizme. Jed sa môže vytvárať buď v špecializovaných žľazách týchto živočíchov (aktívna toxicita) alebo je súčasťou ich tkanív (pasívna toxicita) a už v malých množstvách spôsobuje narušenie biologických funkcií u teplokrvných organizmov až smrť. Látky vyprodukované živočíchmi majúce špecifické toxické účinky sa nazývajú biotoxíny, najčastejšie sú to zmesi neurotoxínov, kardiotoxínov a ďalších toxínov pôsobiacich na rôzne živočíšne sústavy vrátane človeka.