prof. Dr. Betlehem József, Ph.D.

Fakulta zdravotnických věd, University of Pécs, Maďarsko

Prof. Betlehem je vysokoškolským pedagogem v oboru ošetřovatelství. Doktorandské studium absolvoval na University of Pécs v Maďarsku a Manchester Metropolitan University ve Velké Británii. V roce 2012 se habilitoval na University of Pécs a v roce 2017 byl jmenován profesorem. Je vedoucím Ústavu akutní péče a pedagogiky ve zdravotnictví. V současnosti je děkanem Fakulty zdravotnických věd University of Pécs. Aktivně se zapojuje do transformace ve vzdělávání sester a řídí a koordinuje práci příslušné pracovní skupiny na národní úrovni. Pracuje jako poradce ministra pro zavedení transformačních změn v univerzitním vzdělávání sester. Ve vědecko-výzkumné činnosti prof. Betlehem rozvíjí obor ošetřovatelství – zaměřuje se na kvalitu zdravotní péče, spokojenost pacientů i personálu, vzdělávání personálu a na poskytování akutní péče.

Je autorem početných vědeckých a odborných článků jak v domácích, tak i zahraničních časopisech, které jsou obsahově zaměřené na vědecké výsledky a aktuální témata v oboru ošetřovatelství. Počet jeho vědeckých a odborných článků přesahuje počet 370. Je rovněž autorem monografie a kapitol v monografiích v počtu 16. O významu jeho publikací svědčí i jejich citovanost (počet citací je více než 300).

Prof. Betlehem je členem několika vědeckých rad fakult a univerzit, je členem redakčních rad domácích i zahraničních časopisů a je členem několika odborných komisí jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni. Má i významné mezinárodní aktivity – spolupracuje s vícero univerzitami jak v Evropě, tak i v USA.

Termín jeho návštěvy plánujeme na říjen 2017.